چگونه یک اتاق را طراحی کنیم؟

چگونه یک اتاق پذیرایی مناسب طراحی کنیم؟ طراحی دکوراسیون یک اتاق پذیرایی با ایجاد یک طرح رنگی مناسب، آغاز می شود. برای اینکه بتوانید رنگ آمیزی حرفه ای تری داشته باشید باید ابتدا چیدمان و نحوه قرارگیری وسایل داخل اتاق را تعیین کنید. به منظور سهولت در جابجایی وسایل می توانید برگه های کاغذ را زیر مبلمان و هروسیله سنگینی که جابجایی آن مشکل است قراردهید تا کارتان آسان تر پیش برود. رنگ های سیر و پررنگ برای یک اتاق پذیرایی رسمی مناسب نیستند اما در صورتی که به تناسب و با رنگ های مکمل استفاده شوند، می توانند گزینه خوبی باشند. ترکیب رنگ مشکی با رنگ های سیر می تواند رنگ آمیزی درخوری به فضای محیط تزریق کند. برای مثال رنگ مشکی در کنار تناژ رنگ سبز یکی از بهترین ترکیب های رنگی را برای طرح دلخواهتان تولید می کند. رنگ های روشن را در نزدیکی پنجره های اتاق که به سمت باغ یا حیاط باز می شوند، انتخاب کنید تا حس آرامش بیشتری به بیننده منتقل کند. رنگ های سفید، کرم، آبی روشن و زرد به کار شما بیشتر می آید.

دکوراسیون داخلی

انتخاب دکور مناسب

اگر به چینش خطی یا منحنی ملایم یا چیزی بین این دو علاقه دارید، ترکیب این خطوط و منحنی ها در تمام اتاق طرح مناسب شما را رقم خواهد زد. با این کار، حتی اگر مبل هایتان یک رنگ و یک مدل نباشند هم فضای اتاق منسجم و ایده آل جلوه می کند. به عنوان مثال اگر چینش خطی و صاف را مدنظر دارید، از مبلمان مدرن با طرح صاف و کشیده استفاده کنید تا دیزاین موردعلاقه خود را به دست آورید.

طراحی داخلی

ترکیب مبلمان و رنگ ها

مبلمان در دکوراسیون اتاق شما نقش بسزایی دارد. دکور اتاق با مبل و تجهیزات مبلمان می تواند جلوه ی خاصی به فضای محیط بدهد. هماهنگ سازی رنگ های شاد با مبلمان سبک سنتی، ترفند جالبی برای بهبود دکور شما می باشد. رنگ های روشن مانند آبی دریایی یا سبز لیمویی با تناژ ملایم در کنار مبلمان سنتی، هم پوشانی چشم نوازی ایجاد می کند. سبک سنتی را با ترکیب رنگ های روشن و مبلمان طرح قدیمی می توان پیاده سازی کرد که منظره خاصی برای بیننده بوجود می آورد. برای مثال می توانید از مبلمان سلطنتی و پشت بلند یا مبل چسترفیلد استفاده کنید، که در این صورت کاناپه ای با پارچه های رنگ روشن مناسب ترکیب شما می باشد. میز هایی با لبه های بلند و بیرونی، انتخاب ویژه ای برای این طرح می باشد. این میز می تواند علاوه بر میز چای و قهوه یا قراردادن پیش دستی و بشقاب میوه، میز بازی های کوچک رومیزی هم باشد. شما به دنبال یک طرح برای دکوراسیون اتاق خود هستید، اما این نکته را هم درنظر داشته باشید که این فضا برای دوستان و خانواده شما نیز می باشد و بازی های دورهمی در این محیط دلچسب می باشد. همچنین میز هایی با یک کشو، برای نگهداری وسایل موردنیازتان که نمی خواهید در معرض دید مهمان باشد، گزینه موردتوجهی است.

برنامه ریزی فضای شما برای دکوراسیون منزل با پس زمینه خنثی

ایجاد یک پس زمینه ی خنثی در محیط، آن را تعدیل پذیر می کند. می توان این کار را با دیوار ها و مبلمان هایی با طرح معمولی و خنثی ایجاد نمود و از رنگ های ملایم استفاده کرد. بدین صورت اگر در آینده قصد ایجاد تغییرات و ترمیم اتاق داشته باشید، هزینه کمتری می پردازید. به عنوان نمونه می توانید از دکوری با دیوار های کرم رنگ و مبل و کاناپه با تناژ رنگ کرم شروع کنید؛ سپس تم های رنگی مختلفی از کوسن مبل، قالیچه، پرده و… را به محیط آن بیافزایید. اگر تمام اتاق شما فضای خنثی دارد، آن را با بازی پارچه ها و بافت های مختلف، جذابتر کنید. مثلاً با بکارگیری فرش های پرنقش، نقاشی های سه بعدی و رنگارنگ و کوسن های مبلمان با پارچه های منقش، دکور آن را تزیین کنید. از تجهیزات فلزی مانند طلا و نقره برای چشمگیر کردن فضا استفاده کنید. سعی کنید اشیائی که مصرف می کنید بیش از حد درخشش نداشته باشد و دکوراسیون شما را زننده نکند. آباژور های فلزی از جنس نقره و برنز انتخاب مناسبی برای طراحی این دکور می باشد. همچنین بکارگیری جاشمعی های براق نیز می تواند شما را در این امر یاری کند.

تزئینات داخلی

چیدمان بهینه اتاق

در ابتدا برای طراحی اتاق می توانید یک نقشه ذهنی یا روی کاغذ داشته باشید. در قدم بعدی وسایل اضافی و بلااستفاده را از اتاق خارج کنید تا فضای موردنیازتان را بدست آورید. می توانید برای محیط های بزرگ، در گوشه های اتاق طرح های مربعی در کنار هم ایجاد کنید یا زاویه های متوالی بوجود آورید. بکارگیری مبلمان و مبل های تک نفره در گوشه های اتاق، می تواند چشمگیر جلوه نماید و بر زیبایی هرچه بیشتر دکور اضافه نماید. برای نمونه، می توانید کاناپه را در کنار قالی و مبل تک نفره را در گوشه دیگر قالیچه قرار بدهید. اما برای فضاهای کوچکتر، ازین امر اجتناب کرده و وسایل را در زوایا نگذارید که این امر، اتاق را باز هم کوچکتر از چیزی که هست نشان می دهد.

دکوراسیون منزل

توجه به تعدد اشیا و خلوت کردن فضا

برای یک دکوراسیون بهینه باید برای رفت و آمد افراد در مکان، فضای کافی ایجاد کنید تا باعث آزردگی و گرفتگی آن نشود. در محیط های کوچک این امر تا حدودی مشکل است، پس در هر صورت مطمئن شوید که راهی برای تردد راحت دوستانتان در اتاق حتی فقط برای ورود و خروج به محل، قرارداده اید. این امر برای مکان هایی که دارای دو در ورودی است، با قراردادن مبلمان در دو گوشه مخالف هم برقرار می شود. درست کردن یک فضای مطالعه برای اتاقتان می تواند حتی برای مکان هایی که خیلی مورد استفاده نیست دکور جذابی باشد. بنابراین می توانید محیط مناسبی با اضافه کردن یک سری کتاب رمان یا علمی در گوشه های اتاق بوجود آورید؛ البته تا حدی که اتاق موردنظر از حالت یک اتاق پذیرایی خارج نگردد و آن را به مانند یک آزمایشگاه یا کتابخانه تبدیل نکند. قراردادن یک صندلی راحتی زیبا در زاویه اتاقتان و ایجاد روشنایی ایده آل، مناسب این کار است. گذاشتن یک قفسه کتاب جمع و جور در محل موردنظرتان کمک خوبی در ایجاد جذابیت محیط شما می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *